Strona główna > Choroby wzroku > Najbardziej popularne choroby oczu

Oczy są tym narządem, dzięki któremu odbieramy nawet osiemdziesiąt procent wszystkich informacji dotyczących naszego otoczenia.

Za ich interpretację odpowiada przy tym nawet dziesięć procent kory mózgowej. Już choćby dlatego oczy są zmysłem bardzo ważnym i tak naprawdę niezastąpionym, o czym można się przekonać już choćby zamykając je i próbując wykonać najprostsze czynności. Już choćby dlatego szczególna troska o narząd wzroku powinna jawić się nam jako coś oczywistego. Lista tych wad i chorób oczu, które pojawiają się najczęściej nie jest wcale krótka, każda ma przy tym swoją specyfikę. Jęczmyk to schorzenie, które daje o sobie znać ropnym stanem zapalnym pojawiającym się na spojówce. Jego pojawienie się z pewnością nie zostanie przez nas zignorowane, spojówka zmieniona chorobowo będzie bowiem nabrzmiała i boląca. Przyczyną choroby jest infekcja gruczołu potowego zlokalizowanego na brzegu spojówki.

Z kolei gradówką nazywamy guzek pojawiający się na górnej powierzchni powieki spowodowany przede wszystkim przez zator gruczołu łojowego. Przy zapaleniu brzegu powieki ta jej część jest nie tylko zaczerwieniona, ale również skazuje pacjenta na zmaganie się z dość bolesnym swędzeniem. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju problemu jest infekcja, choć zdarzyć może się również zakażenie bakteryjne. Jeszcze innym schorzeniem jest zapalenie spojówki. W tym przypadku spojówka jest nie tylko czerwona i obrzękła, ale również dość bolesna, a po przebudzeniu oko jest zlepione. Źródeł zapalenia spojówki może być co najmniej kilka infekcje bakteryjne i wirusowe idą przy tym w parze z reakcją uczuleniową, Stan zapalny często przenosi się zarówno na rogówkę, jak i na twardówkę, leczenie zapalenia spojówek powinno więc odbywać się pod kontrolą specjalisty. Podczas zapalenia rogówki oko jest zaczerwienione i delikatnie bolesne. Pojawia się też gorsze widzenie. Przyczyną bywa często tak zwane promieniowanie pozafioletowe, choć niekiedy źródłem problemów z rogówką bywa wirus opryszczki.