Strona główna > Choroby wzroku > Zaćma bez tajemnic

Zaćma bez tajemnic

Zaćma znana też jako katarakta jest dość częstą przypadłością wiązaną przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku.

Okazuje się jednak, że nie omija ona nie tylko osób młodych, ale również dzieci. Statystyki mówią zresztą i o tym, że z zaćmą żyje obecnie nawet pół miliona Polaków i to nawet pomimo tego, że jest to choroba kwalifikująca się do leczenia operacyjnego. Sam problem jest generowany przez proces zmętnienia soczewki oka. Choroba postępuje wraz z upływem czasu i w pewnym momencie musi prowadzić do upośledzenia widzenia. Schorzenie rozwija się w odniesieniu do obu oczu, choć nie jest to reguła, od której nie istniałyby wyjątki. Co ciekawe, choć medycyna może powiedzieć nam wiele o zaćmie, przyczyna jej powstawania nie jest znana lekarzom.

Jedyne, na co możemy zwrócić uwagę to zmiana struktury białka w soczewce, co sprawia, że pojawia się zjawisko jej zamglenia. Soczewka to okrągły, przeźroczysty otwór, który znajduje się w kolorowej tęczówce oka. Zbudowana jest z koncentrycznych pierścieni, dzięki czemu promienie świetlne mogą być skupiane dokładnie na siatkówce. Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia jest zapewnienie ostrego widzenia i to nie tylko z bliska, ale również z daleka. Gdy jednak przestaje funkcjonować zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pierwsze efekty takiego stanu rzeczy dają o sobie znać niemal natychmiast.

Całkowita przeźroczystość soczewki nie jest zjawiskiem stałym i utrzymuje się jedynie do trzydziestego piątego roku życia. Z czasem soczewka zaczyna mętnieć, jest to więc proces w pełni naturalny, choć niebezpieczny. Diagnoza problemów z soczewką jest możliwa już podczas rutynowego badania okulistycznego. Szczególnie niepokojącym objawem powinny być przy tym olśnienia pojawiające się przy silnym słonecznym świetle oraz odkrycie, że w pochmurne dni oraz po zmierzchu nasze oczy lepiej radzą sobie z widzeniem. Alarmujące są też trudności z postrzeganiem barw.