Strona główna > Choroby wzroku > Zaćma - najważniejsze informacje

Chyba zawsze zaćma budziła złe skojarzenia i raczej wypowiadamy się o niej z ostrożnością to nie zmienia faktu, że jest to groźna choroba, która szczególnie w podeszłym wieku może być dużym problemem.

Zaćma powstawanie

O największym zagrożeniu mówi się po 60 roku życia, ale tak naprawdę zaćma może atakować nawet młodych ludzi i dzieci. Statystyki dodatkowo pokazują, że w naszym kraju nawet pół miliona osób ma problem z zaćmą, który kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Choroba sama w sobie ma źródło w zmętnieniu soczewki oka, a więc tego elementu, który znajduje się w środku. Będzie miała charakter postępujący, dlatego trzeba się liczyć z tym, że z wiekiem upośledzenie wzroku będzie coraz większe. Zaćma najczęściej rozwijać się będzie w obu oczach, ale nie jest to regułą. Lekarze tak naprawdę nadal nie wiedzą dokładnie z czego się ona bierze, ale zdają sobie sprawę, że powiązana będzie ze zmianami, do jakich będzie dochodziło w strukturze białka w soczewce. To właśnie te zmiany jak przypuszczamy prowadzą do pojawiające się zmętnienia. Soczewka umieszczona w tęczówce zbudowana z pierścieni ma zajmować się skupianiem promieni słonecznych na siatkówce. Jeśli dobrze pracuje to będziemy wszystko widzieć w ostry sposób. W momencie, gdy zacznie tam dochodzić do niekorzystnych zmian to szybko rozpoczną się różne problemy ze wzrokiem, z jakimi będziemy się musieli zmagać. Soczewka nie będzie w 100% przeźroczysta przez całe życie, ponieważ z czasem będzie mętnieć i jest to proces naturalny. Jeśli jednak to mętnienie soczewki będzie za szybkie to będzie się trzeba liczyć z tym, że już nie jest to naturalne i staje się niebezpieczne dla wzroku.

Okulista już w czasie rutynowego badania powinien być w stanie rozpoznać czy taki problem istnieje, i jak można sobie z nim poradzić. Pewne objawy są tak charakterystyczne, że trudno nie będzie ich zobaczyć. Mogą się pojawić różne reakcje naszego wzroku w zależności od tego jaka pogoda będzie panowała. Tak naprawdę to wszystko może mieć swoje istotne znaczenie i warto na te kwestie zwracać uwagę, ponieważ od nich zależeć może praca naszego wzroku. Zaćma wrodzona nie będzie monolitem, nie doprowadza do całkowitej mętności soczewki. W zdecydowanej większości przypadków musimy się liczyć z tym, że zaćma będzie miała charakter częściowy i pewien fragment soczewki zostanie objęty zmętnieniem. Medycyna stara się obecnie szukać takich rozwiązań, które będą gwarantowały, że nie będzie problemów z widzeniem plamkowym przy zaćmie całkowitej, tak by zagwarantować noworodkom normalną zdolność rozwijania widzenia.

Co powoduje zaćmę wtórną?

Operacja zaćmy Zaćma wtórna tak naprawdę spowodowana może być różnymi chorobami jakie przeszedł taki pacjent. Często jej przyczyną będzie jednak uraz gałki ocznej do jakiego doszło. Wymieniając różne przyczyny trzeba zauważyć, że pojawia się taki problem u osób z dużą wadą krótkowzroczności czy jaskrą dokonaną. Niekiedy zaćma związana również może być z chorobami ogólnoustrojowymi. Może do niej prowadzić cukrzyca. Często związane będzie to z problemami w funkcjonowaniu tarczycy. Dla wielu chorych problemem może się stać również atopowe zapalenie skóry. Jeszcze innym rodzajem tego problemu będzie zaćma nabyta a więc taka, którą będzie można zauważyć gdzieś po 50 tym roku życia. Tu winne mogą być zarówno fizyczne jak i biochemiczne zaburzenia. Początkowo zaćma może być zmniejszana przez użycie specjalnych kropli do oczu, ale z czasem może się okazać, że jednym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu.