Strona główna > Leczenie zaćmy > Przegląd nowych metod leczenia zaćmy

Jeszcze nie tak dawno mówiąc o możliwościach leczenia zaćmy nie potrafiliśmy ukryć pewnej bezradności, były one bowiem dość ograniczone.

Owszem, pacjentowi można było wszczepić sztuczną soczewkę, a ta znacząco poprawiała jakość widzenia na odległość, trudno było jednak mówić o tym, że daje ona duże korzyści w pełnym zakresie widzenia. W praktyce oznaczało to, że choć po wykonaniu zabiegu można było mówić o pewnej poprawy, pacjent nadal nie mógł wykonywać pewnych czynności bez okularów. Dziś pojawiły się jednak nowe możliwości, które powinny zainteresować chorych.

Dzięki nowym technologiom coraz częściej mówi się o szansie na leczenie zaćmy razem z innymi wadami wzroku takimi, jak choćby starczowzroczność oraz astygmatyzm. Może się to stać możliwe dzięki wykorzystaniu soczewki akomodacyjnej skonstruowanej w sposób sprawiający, że jest ona w stanie naśladować pracę prawdziwego ludzkiego oka. Rozwiązania tego typu są szczególnie popularne wśród osób aktywnych, tym bowiem w szczególny sposób zależy na tym, aby pełną ostrością widzenia na każdą odległość cieszyć się również po wykonaniu zabiegu.

Osoby, które zmagają się nie tylko z zaćmą, ale również z astygmatyzmem, powinny zainteresować się także soczewkami torycznymi. Rozwiązania tego typu pozwalają na całkowite wyeliminowanie astygmatyzmu, umożliwiają też znacznie lepsze widzenie na odległość. Jedna soczewka może zatem leczyć nie jedną, ale kilka wad wzroku. Oczywiście, nie mówimy o rozwiązaniach, które są powszechnie stosowane, warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce są już kliniki, które je wykorzystują. Warto interesować się ich ofertą, może być to bowiem przełom w leczeniu najpopularniejszych wad wzroku.