Strona główna > Leczenie zaćmy > Zaćma: objawy, profilaktyka i leczenie

Współcześnie zaćma nie będzie już wyrokiem. Jeśli diagnoza będzie wczesna to tak naprawdę możliwe będzie skuteczne leczenie i oko jeszcze przez lata będzie nam służyło.

Z wizytą u specjalisty nie powinno się czekać, ale należy się tam udać w momencie, gdy wzrok przestaje nam odpowiednio pracować. Zaćma to choroba albo wrodzona albo nabyta.

Plamy na słońcu

Choroba, którą określamy jako zaćmę będzie powstawała w momencie, gdy na soczewce oka zaczną się pojawiać plamy i zmętnienia. Zdrowa soczewka będzie cienka i szczególnie elastyczne. Jeśli będą się tworzyć trwałe uszkodzenia to promienie nie będą się przez nią dostawać. To sprawi, że będziemy oglądać światło jak przez brudne okulary. Z czasem nasz wzrok będzie coraz bardziej upośledzony.

Im większa zaćma tym widzenie jest po prostu gorsze. A co najgorsze zaćma to taka choroba, która stale będzie postępować. W związku z tym im szybciej podejmie się leczeniem tym lepiej dla naszych oczu. Podstępna zjawa W lekkich przypadkach często nie widzi się tych sygnałów, że ze wzrokiem jest coś nie tak i pojawia się gorsze widzenie. Najczęściej mówimy, że to przez zmęczenie. W przypadku zaćmy pojawić się jednak może także problem z wyrazistością kolorów oraz trudności z czytaniem. W skrajnych przypadkach możemy widzieć jedynie kontury dużych kształtów. Problemem na pewno jest także to, że zaćma nie będzie boleć i nie powoduje zmian przy oku. Dlatego jej zauważenie nie będzie takie proste. U dzieci czasami objawia się oczopląsem albo zezem. Zaćmę można leczyć i robi się to operacyjnie poprzez wszczepienie nowej soczewki. Metody leczenia są jednak różne i zależą od specjalisty.