Strona główna > Narząd wzroku > Charakterystyka budowy powieki

Charakterystyka budowy powieki

Wśród tych elementów, których zadaniem jest ochrona oczu, powieki zajmują szczególnie ważnie miejsce.

To one są mechaniczną barierą, która nie tylko zapewnia ochronę przed ciałami obcymi, ale również chroni oko przed światłem oraz zmianą temperatury. Nie można przy tym zapominać o tym, że mruganie ma do spełnienia jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. To ono pozwala na rozprowadzanie po oku tak zwanego filmu łzowego, a właśnie wtedy możemy mówić o gwarancji ostrego widzenia.

Sama powieka składa się z aż trzech elementów. Na pierwszy plan wysuwa się skóra cieńsza niż gdziekolwiek indziej na całym ciele, bardzo ważną funkcję pełnią jednak również brzegi powiek. Choć budowa powieki jest dość dobrze znana, nie wszystkie jej części składowe bywają przez nas doceniane.

Szczególnie niewdzięczni jesteśmy w stosunku do tak zwanych gruczołów Meiborna, a to właśnie te gruczoły łojowe znajdujące się w obrębie brzegów powiek odpowiadają za wydzielanie wydzieliny tłuszczowej. Powstaje ona w niewielkich ilościach, właśnie one są jednak wystarczające do budowy zewnętrznej warstw filmu łzowego zabezpieczającego nie tylko przed odparowywaniem łez, ale również przed przelewaniem się ich poza brzegi powiek. Wspomniana wydzielina gromadzi się zresztą właśnie na brzegu powiek i ma za zadanie uszczelnianie zamkniętych szpar powiekowych. Z krawędzi przedniej powiek wyrastają rzęsy.