Strona główna > Operacja zaćmy > Czy należy bać się operacji zaćmy?

Skuteczne leczenie zaćmy jest możliwe jedynie w sposób chirurgiczny.

O zabiegu warto przy tym zacząć myśleć w momencie, w którym schorzenie zacznie prowadzić do zaburzeń sprawiających, że dobre widzenie stanie się problemem i zacznie wpływać n sposób wykonywania codziennych czynności. Lekarze przypominają również, że im szybciej zostanie wykonana operacja, tym lepiej dla pacjenta. Decyzja zawsze powinna być jednak oparta nie tylko na zaburzeniach widzenia, ale i na ocenie stanu ogólnego pacjenta. Sama operacja zaćmy nie jest zbyt skomplikowana. W czasie jej trwania usuwana jest zmętniała soczewka oka, w jej miejsce pojawia się zaś soczewka sztuczna.

W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie znajduje tak zwana metoda fakoemulsyfikacji. Zastosowanie znajdują miękkie soczewki zwijane, a operacja polega na niewielkim nacięciu umożliwiającym wprowadzenie specjalnego urządzenia rozbijającego jądro soczewki. Pozwala to na jego usunięcie, a następnie również na podjęcie działania doprowadzającego do tego, że w miejsce starej wprowadzona zostanie nowa soczewka. Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia wskazane jest sprawdzenie mocy sztucznej soczewki.

Dzięki temu możliwa jest ocena tego, czy osoba poddająca się operacji będzie mogła liczyć na komfortowe widzenie, a tym samym, czy konieczne nie stanie się stosowanie okularów. Okazuje się zatem, że prawidłowe obliczenie mocy soczewki jest dość istotną kwestią, pozwala bowiem na wyrównanie wady wzroku. Od niedawna w obiegu znajdują się zresztą soczewki gwarantujące, że widzenie stanie się rzeczywiście lepsze. Pełna gama soczewek okazuje się więc rozwiązaniem rzeczywiście pomocnym, co uzasadnia skorzystanie z niej. O skuteczności zabiegu przesądza również precyzja i staranność jego wykonania. Warto pamiętać, że zabieg trwa maksymalnie 20 minut.