Strona główna > Operacja zaćmy > Jak chronić oko po operacji zaćmy?

Jeśli mamy oko po operacji zaćmy to trzeba pamiętać o tym, że jest ono narażone na działanie różnych czynników ze świata zewnętrznego.

Trzeba wiedzieć jak się zachować i co robić w czasie, gdy oko się goi.

Maść

Lekarz na pewno przepisze dla nas specjalną maść z antybiotykiem, która będzie chroniła nas przed zakażeniem, które może się pojawić gdy przy oku operowanym pojawią się bakterie. Skoro jest dokonana jakaś ingerencja w oko to niestety bakterie będą miały ułatwioną drogę, by się tam dostać. A to miejsce, które jest ukrwione będzie dla bakterii szczególnie atrakcyjne. W takim przypadku antybiotyk nie będzie odpowiadał za leczenie, ale będzie miał chronić przed zakażeniem. Maść nakładać należy oczywiście czystymi rękami, które musza być dobrze umyte oraz osuszone. To ręka będzie pierwszą drogą wejścia bakterii do gałki ocznej.

Obecność wody – niewskazana

Przez kilka pierwszych tygodni należy chronić oko przed obecnością wody. Dlatego należy w momencie mycia włosów czy twarzy zaklejać je opatrunkiem. W wodzie także mogą się znajdować takie bakterie, które będą niebezpieczne dla rany. Nawet czysta woda może doprowadzić do podrażnienia oka. Krople zmniejszające ciśnienie Po operacji funkcjonowanie oka będzie zaburzone co będzie także dotyczyć nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dlatego będzie trzeba stosować specjalne krople, które odpowiadać będą za ciśnienie w oku. Są one potrzebne do zachowania odpowiedniej struktury takiego oka. Poza tym mają sprawić, że oko będzie dobrze funkcjonować i nauczy się nowych warunków. Krople chronią przed skokami ciśnienia, które dla oczu mogą być niebezpieczne.