Luźny związek – na czym polega? Jakie są jego zalety i wady?

Luźne związki to jeden z symboli obecnych czasów. Wiele osób stawia na niezobowiązujące relacje, ponieważ najbardziej zależy im na tym, aby móc żyć według własnych zasad. Jakie są wady i zalety luźnych związków? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat. Zapraszamy do lektury.

 

Na czym polega luźny związek?

Cechą charakterystyczną luźnego związku (z angielskiego casual relationship) jest fakt, iż jest to relacja pomiędzy partnerami, w której bardzo jasno określone są granice. Partnerzy mogą np. nawiązywać intymne kontakty z innymi ludźmi. Partnerzy nie obwiniają się w takiej relacji za rozmaite “skoki w bok”. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady. Osobom pozostającym w takich związkach może doskwierać brak poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Z drugiej strony niewątpliwym atutem tej formy bycia ze sobą jest pełna swoboda oraz w zasadzie niewielka liczba ograniczeń. Luźny związek to określenie dla związku, w którym każdy z partnerów ma ogromną swobodę. Kontakty intymne to sfera, w której występuje największa swoboda. Ludzie, którzy tworzą luźny związek, mogą współżyć z wybraną przez siebie liczbą partnerów. Zachowują w tym względzie całkowitą niezależność. Oczywiście, każda z par samodzielnie ustala granice, dlatego charakterystyka oraz zakres luźnych związków może się nieco różnić. Takie związki można umiejscowić między “przygodą na jedną noc” a zwyczajnym związkiem miłosnym dwojga ludzi. Dla osób wyznających tradycyjne wartości luźne związki są całkowicie nie do zaakceptowania. Z kolei osoby myślące w bardziej nowoczesny sposób uważają, że ci, którym zależy na pełnej niezależności i wolności w związku, powinni wybierać właśnie luźne związki. Zwłaszcza, jeśli lubią poznawać nowych ludzi oraz odczuwać ogromną satysfakcję ze stosunków seksualnych z różnymi partnerami.

Kto najczęściej decyduje się na wejście w luźny związek?

Na luźny związek w zdecydowanej większości przypadków decydują się osoby nieufne, które mają problem z nawiązywaniem stałych więzi oraz niedojrzałe emocjonalnie i niestałe w uczuciach. Sporym problemem osób w luźnych związkach jest brak umiejętności bądź całkowita niechęć do składania jasnych i klarownych deklaracji. Układ polegający na luźnym związku jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy partnerzy oboje się na to zgadzają oraz ustalają jasne granice. Luźne związki są wybierane przez młodych ludzi, którzy cenią sobie niezależność oraz możliwość życia wyłącznie według własnych reguł. Cenią sobie swobodę, brak trudności oraz poświęceń. Nie chcą się rozczarować czy podporządkowywać drugiej stronie, dlatego tkwią w takim związku.

Takie problemy są domeną trwałych związków, jednak jeżeli partnerzy w tradycyjnym związku dobrze się rozumieją, to ich relacja ma szansę, by trwać jak najdłużej. Z kolei trwałość luźnych związków jest niewielka. Osoby tworzące luźny związek szybko mogą się sobą znudzić. Istnieją jeszcze inne powody, dla których tak wiele młodych ludzi decyduje się na luźny związek. Mówią oni o braku czasu na tradycyjny związek, chęć rozwijania kariery zawodowej oraz towarzyszące temu bardzo szybkie tempo życia, brak stabilności w uczuciach oraz ogólna niechęć do nawiązywania głębszych relacji.

Wady i zalety luźnych związków 

Najważniejsza zaleta luźnego związku polega na tym, iż partnerzy mogą nawiązywać kontakty seksualne z innymi ludźmi, dzięki czemu mogą czerpać więcej satysfakcji niż w zwykłym, klasycznym związku. Z kolei wadą takich relacji jest brak zaangażowania oraz nieustanna niepewność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *