Pieczenie penisa – czy jest powodem do niepokoju?

Mężczyźni na ogół unikają wizyt u lekarza związanych z problemami narządów płciowych. Potrafią zwlekać do ostatniej chwili z umówieniem wizyty, mimo iż w ten sposób mogą nabawić się groźnych powikłań. Jednym z często obserwowanych problemów zdrowotnych jest pieczenie członka, które może towarzyszyć stosunkowi lub występować samoistnie. Wielu mężczyzn je bagatelizuje, dokąd nieprzyjemne objawy nie zaczynają narastać, a nawet utrudniają funkcjonowanie.

Pieczenie członka – kiedy może się pojawiać?

Pieczenie członka nie jest zjawiskiem naturalnym i może towarzyszyć niektórym schorzeniom lub urazowi mechanicznemu. Pieczenie prącia może być spowodowane zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym, którego można nabawić się podczas stosunku, na basenie czy dotykając penisa brudnymi rękami. Infekcje powodujące pieczenie to rzeżączka, chlamydia czy opryszczka narządów płciowych. Dyskomfort i pieczenie odczuwalne podczas oddawania moczu mogą być związane z zapaleniem cewki moczowej lub całych dróg moczowych, które może się rozwinąć i np. zaatakować nerki, dlatego też zakażenia nie można lekceważyć. By je wykryć wystarczy podstawowe badanie moczu lub wykonanie posiewu. U mężczyzn nieobrzezanych pieczenie może być związane z zapaleniem żołędzi i napletka, a schorzenie to może występować częściej w przypadku stulejki. Dolegliwości bólowe mogą wiązać się ze skutkami ubocznymi niektórych leków lub reakcją alergiczną na lateks czy lubrykanty. W czasie seksu może dochodzić do niewielkich otarć, dlatego też warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, by później nie odczuwać pieczenia żołędzi członka.

Czy pieczenie członka wymaga wizyty u lekarza?

Nie każde pieczenie członka wymaga wizyty u lekarza. Jeśli występuje po stosowaniu prezerwatywy, zmianie lubrykantu czy intensywnym stosunku, zazwyczaj dolegliwości mijają samoistnie do 3 dni. Jeśli jednak pieczenie jest wyjątkowo uciążliwe i nie ustępuje samoistnie, może oznaczać poważne zakażenie lub miejscowy stan zapalny i wyłącznie odpowiednio dobrany antybiotyk może przynieść choremu ulgę. Nie warto unikać wizyty u lekarza, szczególnie wtedy, kiedy obok pieczenia członka pojawia się wysięk z cewki moczowej, na skórze prącia można zauważyć zaczerwienienie lub pęcherze, pojawia się ból podczas stosunku czy ogólne objawy chorobowe, takie jak bóle mięśniowe czy podwyższona temperatura ciała. Z takimi objawami warto się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który może zalecić wizytę u urologa i przepisze odpowiednie skierowanie. Nieleczony stan zapalny może przyczyniać się do problemów z erekcją, a nawet do niepłodności.

Pieczenie członka –  na czym polega diagnostyka?

Diagnostyka jest bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym poznać przyczynę pieczenia prącia, a więc daje możliwość zastosowania odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz po obejrzeniu szczytu członka. Podstawowe badania to analiza moczu, USG pęcherza, posiew z cewki moczowej. Lekarz może zbadać również prostatę, która często przyczynia się do o powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych. Leczenie pieczenia członka na ogół opiera się na antybiotykoterapii dobieranej na podstawie wyniku posiewu lub analizie innych dolegliwości. Mogą być to preparaty doustne lub przeznaczone do stosowania miejscowego. Leczeniem powinna być objęta również partnerka mężczyzny, ponieważ mogła zostać zakażona drobnoustrojami podczas odbywania stosunku – jest to standardowa procedura nawet w przypadku braku objawów u kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *