Podwiązanie jajowodów- na czym polega i jakie są zalety tego zabiegu?

Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym, na taki krok decydują się często przede wszystkim te kobiety, które nie chcą mieć już więcej dzieci. Taki zabieg należy do jednych z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, jest prawie zawsze trwały i nieodwracalny. Inaczej nazywa się go sterylizacją czy salpingektomią. Jak wygląda podwiązanie jajników i jakie korzyści ze sobą niesie?

Jak wygląda ten zabieg?

Podwiązanie jajowodów opiera się na zablokowaniu drożności jajowodu. Powoduje to zablokowanie drogi komórce jajowej oraz plemnikowi, nie może się więc ona przedostać do macicy. Zabieg ten można wykonać przy pomocy różnych metod. Pierwszą z nich jest technika Esurr, która jest mało inwazyjna. Podczas niej lekarz umieszcza w jajowodzie specjalną spiralkę, wprowadzając ją przez pochwę, do macicy, dochodząc aż do jajowodu. Robi to przy pomocy wziernika. W tym miejscu spirala przez ok. 3 cykle menstruacyjne obrasta tkankę, po tym czasie zamyka drożność jajowodu. Wtedy trzeba koniecznie wykonać badanie rentgenowskie, aby sprawdzić, czy zlokalizowana jest ona w odpowiednim miejscu. Badanie to nazywane jest histerosalpingografią. Do momentu uzyskania całkowitego zamknięcia drożności jajowodu, kobieta powinna przyjmować środki antykoncepcyjne.

Inną techniką sterylizacji jest laparoskopia. Podczas jej specjalista wprowadza laparoskop oraz kamerę, przez co może przeanalizować wnętrze ciała. Przy użyciu tej techniki, lekarz powoduje obkurczenie ścianek jajowodu, poprzez jego podgrzanie. W ten sposób zmniejsza się drożność jajowodu. Decydując się na sterylizację, można także wybrać klasyczną interwencję chirurgiczną. Podczas niej lekarz rozcina skórę, powłoki brzuszne oraz mięśnie i w ten właśnie sposób, uzyskuje dostęp do wnętrza ciała. Podwiązanie może on wykonać poprzez nałożenie na jajowód klipsów, zmiażdżenie czy związanie jajowodu nierozpuszczalnymi nićmi chirurgicznymi. Możliwe jest też wycięcie jego elementu i umieszczenie go w kieszeni w otrzewnej, która następnie musi zostać zszyta. Cały okres rekonwalescencji wynosi ok. 3 miesięcy, co ważne podczas tego czasu nie powinno się odbywać stosunków.

Jakie są zalety podwiązania jajowodów?

Przede wszystkim warto pamiętać, iż jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Zabieg poleca się kobietom, które podjęły decyzję o tym, że nie chcą mieć więcej dzieci. Daje ona prawie 100 procent skuteczności. Jeśli chodzi o wskaźnik Pearla, wynosi on 0,5. A więc jedynie 0,5 ze 100 przebadanych kobiet zaszło w ciążę po podwiązaniu jajowodów. Ponadto, zabieg ten nie wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Nie występują po nim uciążliwe objawy, takie jak: napływy fal gorąca, przedwczesna menopauza czy wahania nastroju i spadek libido. Nie zmieniają się również cykle miesiączkowe, a jakość współżycia utrzymuje się na tym samym poziomie, co przed przeprowadzeniem tego zabiegu. Po tym zabiegu kobieta może zajść w ciąże jedynie po przeprowadzeniu zapłodnienia in vitro.

Działania niepożądane zabiegu podwiązania jajowodów

Niekiedy zdarza się ciąża pozamaciczna. Przeważnie występuje ona pań, które wybrały termiczną metodę zwężania ścianek jajowody, albo kiedy zabieg został wykonany w sposób nieprawidłowy. Może także dojść do zakażenia ran pooperacyjnych czy pęcherza.

Czy istnieje możliwość udrożnienia jajowodów?

Zazwyczaj, jeśli kobieta zdecyduje się na sterylizację, musi liczyć się z tym, iż jest to zabieg nieodwracalny. Istnieje możliwość udrożnienia jajowodów, kiedy kobieta wybrała metodę, podczas której zakładane są klipsy na jajowodzie. Drożność można wówczas odzyskać poprzez ściągnięcie klipsów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *