Przerost prostaty – objawy oraz leczenie choroby

Przerost prostaty to choroba dotykająca mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia, chociaż może pojawiać się znacznie wcześniej. Jest to wstydliwa dolegliwość, która ma negatywny wpływ na aktywność seksualną mężczyzny. Prostatę należy regularnie kontrolować podczas wizyt u lekarza, ponieważ przerost może doprowadzić do powstania zmian nowotworowych, które w przypadku mężczyzn są często występującą formą raka mogącego dawać przerzuty.

Czym jest prostata?

Prostata to inaczej gruczoł krokowy, który znajduje się poniżej poziomu pęcherza moczowego. Narząd ten występuje wyłącznie u mężczyzn, ma formę dwóch płatów połączonych węziną. Mimo iż prostata potrafi być problematyczna, ma ważne zadanie w męskim organizmie. Produkuje wydzielinę nazywaną PSA, która ułatwia zapłodnienie i można ją traktować jako uzupełnienie prawidłowego nasienia. U 50% mężczyzn po 60 roku życia komórki prostaty wzrastają, przez co możliwe jest uciskanie przewodu moczowego – jest to zjawisko całkowicie normalne, chociaż niepożądane.

Objawy przerostu prostaty

Przerost prostaty daje charakterystyczne objawy, które wystarczą lekarzowi do postawienia diagnozy nawet bez konieczności badania gruczołu krokowego, co jest nieprzyjemnym i wstydliwym doznaniem dla mężczyzn. Przerośnięta prostata uciska drogi moczowe, dlatego też u starszych mężczyzn charakterystyczne są problemy z oddawaniem moczu, mimo odczuwania potrzeby mikcji. Wizyty w toalecie są częste, a oddawane porcje moczu niewielkie. Można ponadto zaobserwować samoistne wyciekanie niewielkich ilości moczu z cewki moczowej. Potrzeba oddania moczu budzi mężczyzn również w nocy, czasem nawet kilka razy, co bywa bardzo uciążliwe zarówno dla chorego, jak i dla jego otoczenia. Przerost prostaty może powodować problemy z aktywnością seksualną – obserwowane są zaburzenia erekcji czy nawet problemy z wytryskiem, chociaż sama zdolność do wzwodu jest cały czas zachowana.

Jak leczyć przerost prostaty?

Nawet łagodny przerost w końcu doprowadza do zamknięcia się światła przewodu moczowego, co może spowodować niemożność oddania moczu oraz związane z tym silne dolegliwości bólowe. Cofający się i zalegający w moczowodach mocz negatywnie wpływa na pracę nerek, mogąc prowadzić do powstawania w nich trwałych, patologicznych zmian. Podstawowym sposobem leczenia przerostu gruczołu krokowego jest zastosowanie środków farmakologicznych – alfablokerów i inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy. Leki te wykazują działanie rozkurczające wobec mięśni gładkich tworzących prostatę i przewód moczowy, dzięki czemu pacjenci mogą łatwiej oddać mocz i nie odczuwają przy tym tak dużego dyskomfortu. Leczenie farmakologiczne pozwala na zmniejszenie liczby mikcji w ciągu dnia i nocy, znacznie poprawiając komfort życia mężczyzny. Nie zawsze jednak farmakologia jest w stanie zapewnić pożądane efekty, szczególnie jeśli przerost prostaty jest zaawansowany. Wówczas urolog może zalecić wykonanie operacji polegającej na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego, który przestaje sprawiać problemy. Operacja jest uzasadniona również przy podejrzeniu nowotworu złośliwego.

Usunięcie prostaty – skutki

Mimo że jakość życia mężczyzny poprawia się po usunięciu prostaty oraz zmniejsza się ryzyko nowotworu, z pewnością obniża się poziom sprawności seksualnej. Mężczyzna nie może mieć wytrysku, jednak zachowuje zdolność do osiągania wzwodu oraz orgazmu. Nawet połowa mężczyzn po całkowitym usunięciu prostaty ma problemy z utrzymaniem erekcji, może się również pojawiać nietrzymanie moczu będące częstym powikłaniem operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *